STMicroelectronics STW16NM50N
Part No.:
STW16NM50N
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW16NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 15A TO247-3
Series:
MDmesh™ II
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
260mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1200 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order STW16NM50N on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW16NM50N price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW16NM50N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW16NM50N.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW16NM50N pin diagram, STW16NM50N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW16NM50N
Part Number STW16NM50N
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)