STMicroelectronics STW23NM50N
Part No.:
STW23NM50N
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW23NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 17A TO247-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ II
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1330 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STW23NM50N on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW23NM50N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW23NM50N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW23NM50N.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW23NM50N pin diagram, STW23NM50N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW23NM50N
Part Number STW23NM50N
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1330 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)