STMicroelectronics STW29NK50Z
Part No.:
STW29NK50Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW29NK50Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 31A TO247-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
130mOhm @ 15.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
266 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6110 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
350W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STW29NK50Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW29NK50Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW29NK50Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW29NK50Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW29NK50Z pin diagram, STW29NK50Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW29NK50Z STW29NK50ZD
Part Number STW29NK50Z STW29NK50ZD
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series SuperMESH™ SuperMESH™
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc) 29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 15.5A, 10V 130mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 150µA 4.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 266 nC @ 10 V 200 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6110 pF @ 25 V 6450 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 350W (Tc) 350W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)