STMicroelectronics STW5NK100Z
Part No.:
STW5NK100Z
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW5NK100Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 3.5A TO247-3
Shipping
Inventory:378
Series:
SuperMESH3™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7Ohm @ 1.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
59 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1154 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order STW5NK100Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW5NK100Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW5NK100Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW5NK100Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW5NK100Z pin diagram, STW5NK100Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW5NK100Z
Part Number STW5NK100Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7Ohm @ 1.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1154 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)