STMicroelectronics STW60NE10
Part No.:
STW60NE10
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW60NE10.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 60A TO247-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
185 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5300 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
180W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STW60NE10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW60NE10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW60NE10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW60NE10.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW60NE10 pin diagram, STW60NE10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW60NE10
Part Number STW60NE10
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 185 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)