onsemi SZBZX84B5V1LT1G
Part No.:
SZBZX84B5V1LT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSZBZX84B5V1LT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
SZBZX84BxxxLT1G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order SZBZX84B5V1LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the SZBZX84B5V1LT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZBZX84B5V1LT1G?
Image SZBZX84B5V1LT1G
Part Number SZBZX84B5V1LT1G
Manufacturer onsemi
Series SZBZX84BxxxLT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±2%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)