onsemi SZBZX84C16LT1G
Part No.:
SZBZX84C16LT1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSZBZX84C16LT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 250MW SOT23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order SZBZX84C16LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the SZBZX84C16LT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZBZX84C16LT1G?
Image SZBZX84C16LT1G
Part Number SZBZX84C16LT1G
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance ±5%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)