onsemi SZBZX84C3V6LT1G
Part No.:
SZBZX84C3V6LT1G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSZBZX84C3V6LT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23-3
Series:
SZBZX84CxxxLT1G
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order SZBZX84C3V6LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the SZBZX84C3V6LT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZBZX84C3V6LT1G?
Image SZBZX84C3V6LT1G
Part Number SZBZX84C3V6LT1G
Manufacturer onsemi
Series SZBZX84CxxxLT1G
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)