onsemi SZBZX84C6V2ET3G
Part No.:
SZBZX84C6V2ET3G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSZBZX84C6V2ET3G.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order SZBZX84C6V2ET3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the SZBZX84C6V2ET3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZBZX84C6V2ET3G?
Image SZBZX84C6V2ET3G
Part Number SZBZX84C6V2ET3G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±6%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)