onsemi SZMMBZ18VALT1G
Part No.:
SZMMBZ18VALT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSZMMBZ18VALT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
SZMMBZxxxALT1G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 14.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order SZMMBZ18VALT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the SZMMBZ18VALT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZMMBZ18VALT1G?
Image SZMMBZ18VALT1G
Part Number SZMMBZ18VALT1G
Manufacturer onsemi
Series SZMMBZxxxALT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 14.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)