Infineon Technologies T1190N12TOFVTXPSA1
Part No.:
T1190N12TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1190N12TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 2800A DO200AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AC
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1190 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
22500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T1190N12TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1190N12TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1190N12TOFVTXPSA1?
Image T1190N12TOFVTXPSA1
Part Number T1190N12TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AC
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1190 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 2800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 22500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C