STMicroelectronics T1235-600G-TR
Part No.:
T1235-600G-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1235-600G-TR.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order T1235-600G-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1235-600G-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1235-600G-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of T1235-600G-TR.
Image T1235-600G-TR T1235H-6I T1235T-8I T1235T-8T T1235-800G-TR
Part Number T1235-600G-TR T1235H-6I T1235T-8I T1235T-8T T1235-800G-TR
Series Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Off State 600 V 600 V 800 V 800 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 120A, 126A 95A, 90A 90A, 95A 120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA 35 mA 40 mA 40 mA 35 mA