Infineon Technologies T1330N22TOFVTXPSA1
Part No.:
T1330N22TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1330N22TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 2200V 2600A DO200AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
26500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T1330N22TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1330N22TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1330N22TOFVTXPSA1?
Image T1330N22TOFVTXPSA1
Part Number T1330N22TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AC
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 2600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 26500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C