Infineon Technologies T1500N14TOFVTXPSA1
Part No.:
T1500N14TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1500N14TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 3500A DO200AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1500 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T1500N14TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1500N14TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1500N14TOFVTXPSA1?
Image T1500N14TOFVTXPSA1
Part Number T1500N14TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AB, B-PUK
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1500 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 3500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C