Infineon Technologies T1590N28TOFVTXPSA1
Part No.:
T1590N28TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1590N28TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 2800V 3200A DO200AD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
2.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1590 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
3200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T1590N28TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1590N28TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1590N28TOFVTXPSA1?
Image T1590N28TOFVTXPSA1
Part Number T1590N28TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AD
Packaging Bulk
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1590 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 3200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 3200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C