STMicroelectronics T1620-600W
Part No.:
T1620-600W
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
ISOWATT220AB-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1620-600W.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
ISOWATT220AB-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 218A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ISOWATT220AB
1. How to order T1620-600W on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1620-600W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1620-600W?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of T1620-600W.
7.How to contact us to get technical supports, such as T1620-600W pin diagram, T1620-600W datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image T1620T-8G-TR T1620T-8I T1620T-8G T1620-600W T1620-700W
Part Number T1620T-8G-TR T1620T-8I T1620T-8G T1620-600W T1620-700W
Series Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 600 V 700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 126A, 120A 120A, 126A 126A, 120A 200A, 218A 200A, 218A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA 25 mA 40 mA 35 mA 35 mA