TE Connectivity AMP Connectors T1910100121-100
Part No.:
T1910100121-100
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Heavy Duty Connector Housings, Hoods, Bases
Package:
Description:
H10BPR-TSH-PG21
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
HBPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Hood
Style:
Side Entry
Size:
H10B
Lock Location:
Screw Locks on Hood
Thread Size:
PG21
Size / Dimension:
5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm)
Housing Color:
Black
Features:
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Housing Material:
Aluminum, Die Cast
Housing Finish:
Zinc
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order T1910100121-100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1910100121-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1910100121-100?
Image T1910100121-009 T1910100121-000 T1910100121-100
Part Number T1910100121-009 T1910100121-000 T1910100121-100
Series HBPR HBPR HBPR
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Connector Type Hood Hood Hood
Style Side Entry Side Entry Side Entry
Size H10B H10B H10B
Lock Location Screw Locks on Hood Screw Locks on Hood Screw Locks on Hood
Thread Size PG21 PG21 PG21
Size / Dimension 5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm) 5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm) 5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm)
Housing Color Black Black Black
Features Corrosion Resistant, EMC Resistant - -
Housing Material Aluminum Alloy, Die Cast Aluminum, Die Cast Aluminum, Die Cast
Housing Finish Powder Coated Zinc Zinc
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C