TE Connectivity AMP Connectors T1910100140-009
Part No.:
T1910100140-009
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Heavy Duty Connector Housings, Hoods, Bases
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1910100140-009.pdf
Description:
T1910100140-009
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
HBPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Hood
Style:
Side Entry
Size:
H10B
Lock Location:
Screw Locks on Hood
Thread Size:
M40
Size / Dimension:
5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm)
Housing Color:
Black
Features:
Corrosion Resistant, EMC Resistant
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Housing Material:
Aluminum Alloy, Die Cast
Housing Finish:
Powder Coated
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order T1910100140-009 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1910100140-009 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1910100140-009?
Image T1910100140-009
Part Number T1910100140-009
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Series HBPR
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Hood
Style Side Entry
Size H10B
Lock Location Screw Locks on Hood
Thread Size M40
Size / Dimension 5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm)
Housing Color Black
Features Corrosion Resistant, EMC Resistant
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Housing Material Aluminum Alloy, Die Cast
Housing Finish Powder Coated
Operating Temperature -40°C ~ 125°C