TE Connectivity AMP Connectors T1930240000-100
Part No.:
T1930240000-100
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Heavy Duty Connector Housings, Hoods, Bases
Package:
Description:
H24BPR-AG
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
HBPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Base - Panel Mount
Style:
Bottom Entry
Size:
H24B
Lock Location:
Screw Locks on Hood
Thread Size:
Size / Dimension:
7.598" L x 2.283" W x 1.142" H (193.00mm x 58.00mm x 29.00mm)
Housing Color:
Black
Features:
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Housing Material:
Aluminum Alloy, Die Cast
Housing Finish:
Powder Coated
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order T1930240000-100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T1930240000-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T1930240000-100?
Image T1930240000-000 T1930240000-409 T1930240000-100
Part Number T1930240000-000 T1930240000-409 T1930240000-100
Series HBPR HBPR HBPR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Connector Type Base - Panel Mount Base - Panel Mount Base - Panel Mount
Style Bottom Entry Bottom Entry Bottom Entry
Size H24B H24B H24B
Lock Location Screw Locks on Hood Screw Locks on Hood Screw Locks on Hood
Thread Size - - -
Size / Dimension 7.598" L x 2.283" W x 1.142" H (193.00mm x 58.00mm x 29.00mm) 7.598" L x 2.283" W x 1.138" H (193.00mm x 58.00mm x 28.90mm) 7.598" L x 2.283" W x 1.142" H (193.00mm x 58.00mm x 29.00mm)
Housing Color Black Black Black
Features - Corrosion Resistant, EMC Resistant -
Housing Material Aluminum Alloy, Die Cast Aluminum Alloy Aluminum Alloy, Die Cast
Housing Finish Powder Coated Powder Coated Powder Coated
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C