Infineon Technologies T2001N36TOFXPSA1
Part No.:
T2001N36TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AF
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT2001N36TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 3600V 29900A DO200AE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
3.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
1900 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
29900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
350 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T2001N36TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2001N36TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2001N36TOFXPSA1?
Image T2001N36TOFXPSA1
Part Number T2001N36TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AF
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 3.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1900 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 29900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C