Infineon Technologies T2180N12TOFVTXPSA1
Part No.:
T2180N12TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT2180N12TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 4460A DO200AD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AD
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
2180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4460 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T2180N12TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2180N12TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2180N12TOFVTXPSA1?
Image T2180N12TOFVTXPSA1
Part Number T2180N12TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AD
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 2180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4460 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C