Infineon Technologies T2180N16TOFVTXPSA1
Part No.:
T2180N16TOFVTXPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT2180N16TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 4460A DO200AD
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
2180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4460 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order T2180N16TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2180N16TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2180N16TOFVTXPSA1?
Image T2180N16TOFVTXPSA1
Part Number T2180N16TOFVTXPSA1
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 2180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4460 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C