Infineon Technologies T2563N85TS12XOSA1
Part No.:
T2563N85TS12XOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AF
Description:
SCR MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
8.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
3330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
93000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
120°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T2563N85TS12XOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2563N85TS12XOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2563N85TS12XOSA1?
Image T2563N85TS12XOSA1
Part Number T2563N85TS12XOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AF
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 8.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 3330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 3600 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 93000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Operating Temperature 120°C (TJ)