Infineon Technologies T2810N22TOFVTXPSA1
Part No.:
T2810N22TOFVTXPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT2810N22TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 2200V 5800A DO200AE
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
2810 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
5800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
58000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order T2810N22TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2810N22TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2810N22TOFVTXPSA1?
Image T2810N22TOFVTXPSA1
Part Number T2810N22TOFVTXPSA1
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 2810 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 5800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 58000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C