Infineon Technologies T3160N16TOFVTXPSA1
Part No.:
T3160N16TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT3160N16TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 7000A DO200AE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AE
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
3160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
7000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
63000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T3160N16TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T3160N16TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T3160N16TOFVTXPSA1?
Image T3160N16TOFVTXPSA1
Part Number T3160N16TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AE
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 3160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 7000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 63000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C