Infineon Technologies T3441N52TOHXPSA1
Part No.:
T3441N52TOHXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AF
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT3441N52TOHXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 5200V 5030A DO200AE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
5.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
4410 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
5030 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
82000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
350 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T3441N52TOHXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T3441N52TOHXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T3441N52TOHXPSA1?
Image T3441N52TOHXPSA1
Part Number T3441N52TOHXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AF
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 5.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 4410 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 5030 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 82000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C