Infineon Technologies T3710N04TOFVTXPSA1
Part No.:
T3710N04TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT3710N04TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 600V 7000A DO200AD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3710 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
7000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
70000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T3710N04TOFVTXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T3710N04TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T3710N04TOFVTXPSA1?
Image T3710N04TOFVTXPSA1
Part Number T3710N04TOFVTXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AD
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 3710 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 7000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 70000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C