Infineon Technologies T390N16TOFXPSA1
Part No.:
T390N16TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT390N16TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 600A DO200AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
381 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4900A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order T390N16TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T390N16TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T390N16TOFXPSA1?
Image T390N16TOFXPSA1
Part Number T390N16TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AA
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 381 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4900A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C