STMicroelectronics T405-600T
Part No.:
T405-600T
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT405-600T.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)