STMicroelectronics T405Q-600B-TR
Part No.:
T405Q-600B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT405Q-600B-TR.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
35A, 38A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order T405Q-600B-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the T405Q-600B-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T405Q-600B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of T405Q-600B-TR.
Image T405Q-600B-TR T405Q-600H
Part Number T405Q-600B-TR T405Q-600H
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
Triac Type Logic - Sensitive Gate Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 35A, 38A 35A, 38A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 10 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)