Infineon Technologies T420N18TOFXPSA1
Part No.:
T420N18TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AA, A-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT420N18TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 750A DO200AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AA, A-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
424 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
750 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T420N18TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T420N18TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T420N18TOFXPSA1?
Image T420N18TOFXPSA1
Part Number T420N18TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AA, A-PUK
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 424 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 750 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C