Infineon Technologies T460N22TOFXPSA1
Part No.:
T460N22TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT460N22TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 2600V 1000A DO200AB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
2.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
460 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T460N22TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T460N22TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T460N22TOFXPSA1?
Image T460N22TOFXPSA1
Part Number T460N22TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AB, B-PUK
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 460 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 10000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C