Infineon Technologies T570N65TOFXPSA1
Part No.:
T570N65TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-200AC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT570N65TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 6500V 850A DO200AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
6.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
760 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
850 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
350 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T570N65TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T570N65TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T570N65TOFXPSA1?
Image T570N65TOFXPSA1
Part Number T570N65TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-200AC
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 6.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 760 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 850 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 350 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 10500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C