Infineon Technologies T590N16TOFXPSA1
Part No.:
T590N16TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT590N16TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 1250A DO200AB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
590 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
1. How to order T590N16TOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T590N16TOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T590N16TOFXPSA1?
Image T590N16TOFXPSA1
Part Number T590N16TOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AB, B-PUK
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 590 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C