TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T90H1D12-24-20
Part No.:
T90H1D12-24-20
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
RELAY PWR
Manufacturer:
Series:
T90
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Load - Max Switching:
4155VA
Coil Current:
36.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order T90H1D12-24-20 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T90H1D12-24-20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T90H1D12-24-20?
Image T90H1D12-24-20
Part Number T90H1D12-24-20
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series T90
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 4155VA
Coil Current 36.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -55°C ~ 85°C