TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T92P11A22-240
Part No.:
T92P11A22-240
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT92P11A22-240.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V
Shipping
Inventory:229
Manufacturer:
Series:
T92
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
240VAC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Load - Max Switching:
18000VA
Coil Current:
16.7 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
192 VAC
Must Release Voltage:
24 VAC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 65°C
Contact Material:
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order T92P11A22-240 on DeepFinds Electronics?
3. Are the T92P11A22-240 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T92P11A22-240?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of T92P11A22-240.
Image T92P11A22-120 T92P11A22-277 T92P11A22-240 T92P11A22-24 T92P11A22-12
Part Number T92P11A22-120 T92P11A22-277 T92P11A22-240 T92P11A22-24 T92P11A22-12
Series T92 T92 T92 T92 T92
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Coil Voltage 120VAC 277VAC 240VAC 24VAC 12VAC
Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
Switching Voltage 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max
Coil Current 33.3 mA 14.4 mA 16.7 mA 167 mA 333 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation Class F Class F Class F Class F Class F
Must Operate Voltage 96 VAC 221.6 VAC 192 VAC 19.2 VAC 9.6 VAC
Must Release Voltage 12 VAC 27.7 VAC 24 VAC 2.4 VAC 1.2 VAC
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
Operating Temperature -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C