Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIA106BT
Part No.:
TCMIA106BT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
TANT 20% 10V 10UF B CASE STD
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
TC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TCMIA106BT on DeepFinds Electronics?
3. Are the TCMIA106BT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCMIA106BT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCMIA106BT.
7.How to contact us to get technical supports, such as TCMIA106BT pin diagram, TCMIA106BT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCMIA106BT
Part Number TCMIA106BT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series TC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)