Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIA107BTLSR400
Part No.:
TCMIA107BTLSR400
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
TANT 20% 10V 100UF B LSR 400
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
TC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TCMIA107BTLSR400 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TCMIA107BTLSR400 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCMIA107BTLSR400?
Image TCMIA107BTLSR400
Part Number TCMIA107BTLSR400
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series TC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)