Infineon Technologies TD104N14KOFAHPSA1
Part No.:
TD104N14KOFAHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Description:
SCR MODULE 1400V 160A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD104N14KOFAHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD104N14KOFAHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD104N14KOFAHPSA1?
Image TD104N14KOFAHPSA1
Part Number TD104N14KOFAHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C