Infineon Technologies TD104N14KOFAHPSA2
Part No.:
TD104N14KOFAHPSA2
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Series:
TD
Product Status:
Active
Structure:
Common Anode - All SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
102 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
140°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TD104N14KOFAHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD104N14KOFAHPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD104N14KOFAHPSA2?
Image TD104N14KOFAHPSA2
Part Number TD104N14KOFAHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series TD
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Common Anode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 102 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 140°C (TJ)