Infineon Technologies TD140N22KOFTIMHPSA2
Part No.:
TD140N22KOFTIMHPSA2
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
159 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TD140N22KOFTIMHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD140N22KOFTIMHPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD140N22KOFTIMHPSA2?
Image TD140N22KOFTIMHPSA2
Part Number TD140N22KOFTIMHPSA2
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 159 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)