Infineon Technologies TD142N12KOFHPSA1
Part No.:
TD142N12KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD142N12KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 230A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
142 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
230 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD142N12KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD142N12KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD142N12KOFHPSA1?
Image TD142N12KOFHPSA1
Part Number TD142N12KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 142 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 230 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C