Infineon Technologies TD162N12KOFHPSA1
Part No.:
TD162N12KOFHPSA1
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD162N12KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 260A MODULE
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order TD162N12KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD162N12KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD162N12KOFHPSA1?
Image TD162N12KOFHPSA1
Part Number TD162N12KOFHPSA1
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C