Infineon Technologies TD162N16KOFTIMHPSA2
Part No.:
TD162N16KOFTIMHPSA2
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TD162N16KOFTIMHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD162N16KOFTIMHPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD162N16KOFTIMHPSA2?
Image TD162N16KOFTIMHPSA2
Part Number TD162N16KOFTIMHPSA2
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)