Infineon Technologies TD175N16SOFHPSA1
Part No.:
TD175N16SOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD175N16SOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 275A MODULE
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
175 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order TD175N16SOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD175N16SOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD175N16SOFHPSA1?
Image TD175N16SOFHPSA1
Part Number TD175N16SOFHPSA1
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 175 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C