Infineon Technologies TD180N16KOFHPSA1
Part No.:
TD180N16KOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD180N16KOFHPSA1.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 180A
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TD180N16KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD180N16KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD180N16KOFHPSA1?
Image TD180N16KOFHPSA1
Part Number TD180N16KOFHPSA1
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)