Infineon Technologies TD250N18KOFHPSA1
Part No.:
TD250N18KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD250N18KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 410A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
410 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD250N18KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD250N18KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD250N18KOFHPSA1?
Image TD250N18KOFHPSA1
Part Number TD250N18KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 410 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C