Infineon Technologies TD320N16SOFTIMHPSA1
Part No.:
TD320N16SOFTIMHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD320N16SOFTIMHPSA1.pdf
Description:
LT-BOND MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD320N16SOFTIMHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD320N16SOFTIMHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD320N16SOFTIMHPSA1?
Image TD320N16SOFTIMHPSA1
Part Number TD320N16SOFTIMHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)