Infineon Technologies TD330N16KOFHPSA2
Part No.:
TD330N16KOFHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD330N16KOFHPSA2.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 330A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD330N16KOFHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD330N16KOFHPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD330N16KOFHPSA2?
Image TD330N16KOFHPSA2
Part Number TD330N16KOFHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)