Infineon Technologies TD600N16KOFTIMHPSA1
Part No.:
TD600N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD600N16KOFTIMHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 1050A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
600 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD600N16KOFTIMHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD600N16KOFTIMHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD600N16KOFTIMHPSA1?
Image TD600N16KOFTIMHPSA1 TD600N16KOFTIMHPSA1
Part Number TD600N16KOFTIMHPSA1 TD600N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - -
Package/Case Module Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Active
Structure Series Connection - SCR/Diode Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 600 A 600 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1050 A 1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 21000A @ 50Hz 21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C